Resort zdrowia uznał chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową. „Zgodnie z obowiązującymi przepisami Covid 19 jest chorobą zakaźną. Stwierdzenie choroby zawodowej w przypadku Covid 19 będzie odbywało się na takich samych zasadach jak w przypadku innych chorób zakaźnych – czytamy w piśmie wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko.”

Ministerstwo Zdrowia informuje, że zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wydane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2020 r w sprawie zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 (Dz.U. poz. 325).
– W świetle tego rozporządzenia zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zostało objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – tłumaczy Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.
Naczelna Izba Lekarska potwierdziła, iż COVID-19 zostało uznane za chorobę zawodową
– Ministerstwo Zdrowia uznało chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 jako chorobę zawodową, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy – czytamy na stronie NIL.
Jak zaznaczono w komunikacie, „statystycznie ryzyko zakażenia wywołanego koronawirusem podczas wykonywania obowiązków zawodowych jest w grupie zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów znacznie wyższe niż w przypadku innych grup zawodowych.”
– Ryzyko to zwiększa się jeszcze bardziej, gdy brakuje środków ochrony indywidualnej oraz gdy zagrożenie epidemiczne jest nowe – wirus SARS-CoV-2 nie został jeszcze dostatecznie dokładnie przebadany pod kątem naukowym, w tym sposobów skutecznej ochrony przed nim – dodano.
Źródło: NIPiP, NIL
Przeczytaj także: Aplikacja oceni ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem