Z uwagi na decyzję amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) o czasowym wstrzymaniu szczepień preparatu Johnson & Johnson, amerykański koncern we wtorek zdecydował o opóźnieniu wejścia szczepionki na rynek europejski. Zgodnie z prognozą firmy analitycznej Airfinity, unijny cel, którym jest zaszczepienie 75 proc. społeczeństwa może odsunąć się w czasie z końca września na początek grudnia.
Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Komisją Europejską a koncernem Johnson & Johnson, do Europy miało trafić 200 mln dawek szczepionki. Liczba ta miała wystarczyć dla niemal połowy społeczeństwa europejskiego. W tym tygodniu kraje członkowskie otrzymały pierwsze dostawy. Jednak w związku z decyzją FDA i CDC, które zaleciły tymczasowe zawieszenie stosowania tego preparatu ze względu na 6 wykrytych przypadków zakrzepów, procedury logistyczne zostały wstrzymane.
EMA: korzyści ze stosowania szczepionki J&J znacząco przewyższają ryzyko
Europejska Agencja Leków zapewniła w środę, iż przyspieszy swoją analizę dotyczącą stosowania preparatu koncernu Johnson & Johnson. Jednak jak podkreśliła, korzyści z jej stosowania znacząco przewyższają ryzyko. Podobnie do szczepionek firmy AstraZeneca i rosyjskiej Sputnik V, przypadki zakrzepów odnotowanych po szczepieniu preparatem J&J częściej dotyczyły kobiet, poniżej 50 roku życia.
W związku z opóźnieniem wejścia szczepionek J&J na rynek europejski, swoje dostawy przyspieszą koncerny Pfizer i BioNTech. W drugim kwartale do państw europejskich trafi 50 mln dawek więcej.
URPL: profil bezpieczeństwa szczepionki Johnson & Johnson pozostaje pozytywny
Głos w sprawie zabrał również prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak. Jak podkreślił, na tę chwilę profil bezpieczeństwa szczepionki pozostaje pozytywny, a rekomendacje EMA spodziewane są w przyszłym tygodniu.
– Agencja przyspiesza ocenę i obecnie spodziewa się wydać zalecenie w przyszłym tygodniu. Chociaż przegląd jest w toku, EMA wciąż uważa, że korzyści płynące ze szczepionki w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych. Opinie naukowe Agencji dostarczają państwom członkowskim UE informacji potrzebnych do podejmowania decyzji o zastosowaniu szczepionek w ich krajowych kampaniach szczepień – zaznaczyła EMA.
Szczepionka J&J jako jedyny preparat wymaga podania jednej dawki
Szczepionka wyprodukowana przez koncern Johnson & Johnson jest czwartym z dopuszczonych na rynku europejskim preparatów. Podawana jest osobom powyżej 18 roku życia. Proces nabywania odporności po jej przyjęciu trwa ok. 14 dni.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Skan oczu wykryje koronawirusa? Nowy projekt niemieckich naukowców