Unia Europejska nie złożyła zamówienia na szczepionkę przeciwko koronawirusowi od producenta AstraZeneca. Komisarz ds. rynku wewnętrznego podkreśla, że Unia Europejska może liczyć na wielu dostawców.
Szczepionka firmy AstraZeneca to jedna z czterech szczepionek stosowanych na polskim rynku. Oprócz nich dopuszczone są jeszcze preparaty firmy Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson. Niedługo jednak mogą pojawić się kolejne.
Unia Europejska zawiesza współpracę z producentem AstraZeneca
W niedzielę komisarz ds. rynku wewnętrznego Komisji Europejskiej Thierry Breton poinformował, że Unia Europejska nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca. Breton podkreślił zalety tej szczepionki, takie jak niższa temperatura przechowywania i prostsza logistyka – i nie wykluczył, że przyszłości zamówienie zostanie ponowione. Zauważył jednak, że Unia Europejska może liczyć również na innych dostawców.
W sobotę zaakceptowany został kontrakt z producentem Pfizer na dostawę do UE 1,8 mld szczepionek. Breton zapowiedział, że cena tego preparatu może wzrosnąć ze względu na przeprowadzanie dodatkowych badań nad szczepionkami „drugiej generacji”. Jednocześnie w swojej wypowiedzi Breton wyraził nadzieję, że UE stanie się czołowym dostawcą szczepionek na całym świecie.
CureVac – kolejna szczepionka mRNA na Covid-19
Niemiecka firma CureVac opracowała własną szczepionkę mRNA przeciwko Covid-19. Jest to preparat drugiej generacji, co oznacza, że powinien przeciwdziałać nowym wariantom wirusa. Firma przekazała, że według badań przeprowadzonych na myszach szczepionka działa na południowoafrykańską odmianę SARS-CoV-2. Zaletą tego preparatu jest również jego stabilność w wyższych temperaturach – szczepionkę można będzie transportować w lodówce medycznej, co ułatwia przewożenie i przechowywanie dostaw.
Producent CureVac wynegocjował z Unią Europejską zamówienie na 225 mln dawek szczepionki z możliwością domówienia kolejnych. Europejska Agencja Leków przeprowadza badania, mające na celu dopuszczenie preparatu na rynek.
Rozbudowa fabryki BioNTech
Co więcej BioNTech 10 maja ogłosiła, że zamierza wybudować nową fabrykę szczepionek mRNA w Singapurze. Fabryka ma zostać otwarta w 2023 r. W swoich wypowiedziach szef i współzałożyciel firmy Ugur Sahin wyraził przekonanie, że nowa fabryka będzie nie tylko odpowiedzią na potrzeby związane z pandemią koronawirusa, lecz także pozwoli na szybszą reakcję w przypadku przyszłych zagrożeń epidemiologicznych.
Źródła: pap.pl, wnp.pl, zdrowie.gazeta.pl
Przeczytaj także: Do końca roku pięć nowych leków na Covid-19