Lekarze z Wuhan przeanalizowali dane ponad 6 tys. osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Na tej podstawie stwierdzili, że kobiety są niebezpiecznymi nosicielkami koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak wynika z badania chińskich specjalistów, kobiety mają silniejszy układ odpornościowy, a więc okres inkubacji koronawirusa w ich organizmach jest dłuższy. To natomiast zwiększa prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się tego mikrobu przez kobiety, które nie wykazują żadnych objawów zarażenia. Ponadto, zwrócili również uwagę, że infekcja wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 u kobiet przebiegała zazwyczaj łagodniej, niż u mężczyzn.
Mężczyźni częściej chorują na COVID-19
Podczas epidemii koronawirusa w Chinach początkowo odnotowano dużo więcej przypadków zakażenia u mężczyzn, którzy wykazywali objawy choroby. Dopiero później, w okresie od 1 stycznia do 26 stycznia liczba zakażonych kobiet zwiększyła się z 34 proc. do 45 proc.
Kwarantanna dla kobiet nawet do 24 dni?
Analiza chińskich lekarzy wykazała, że znacznie więcej mężczyzn leżało na oddziałach intensywnej terapii. Wskazuje to na fakt, że choroba miała cięższy przebieg właśnie u mężczyzn. Jak podkreślili eksperci, wyniki analizy wskazują na to, że kobiety powinny znacznie dłużej przebywać w izolacji. Według nich, kwarantanna dla kobiet powinna trwać nawet do 24 dni.
Jeden z najlepszych epidemiologów i pulmonologów w Chinach Zhong Nanshan twierdzi, że dzięki temu możliwe byłoby zakończenie walki z epidemią koronawirusa. Ekspert przedstawił przypadek 20-letniej pacjentki, u której okres inkubacji koronawirusa trwał 19 dni. Przez ten czas kobieta zdążyła zarazić wszystkie osoby, z którymi miała kontakt.
Kobieta została objęta obserwacją po tym, jak rozwinęły się u niej objawy zakażenia koronawirusem. Testy wykazały obecność wirusa. Po szczegółowej analizie osób, z którymi kontaktowała się ta młoda pacjentka naukowcy wykazali, iż to właśnie ona zaraziła bliskich i znajomych z którymi się widziała.
Dlaczego kobiety rzadziej chorują na COVID-19 lub łagodniej przechodzą chorobę?
Badania opublikowane w 2017 r. w „Allergy and Immunology” potwierdza, że kobiety mają mocniejszą wrodzoną i adaptacyjną odpowiedź immunologiczną. To powoduje, że rzadziej rozwijają się u nich różnego rodzaju infekcje.
Źródło: The Times, zdrowie.radiozet.pl