W Estonii rozpoczęto testowanie aplikacji, która ma wspomóc ożywianie rynku pracy po ograniczeniach związanych z epidemią. Jak działa elektroniczny paszport immunologiczny?
Elektroniczny paszport immunologiczny to aplikacja, która gromadzi dane dotyczące wyników testów na obecność koronawirusa. Ma ona umożliwić korzystającym z niej użytkownikom przekazanie informacji o statusie immunologicznym osobom trzecim, na przykład pracodawcy.
Udostępnienie danych ma się odbywać poprzez wykorzystanie tymczasowego kodu QR, który jest generowany po dokonaniu przez użytkownika elektronicznego uwierzytelnienia.
W prace nad stworzeniem, testowaniem i wdrożeniem aplikacji do powszechnego użytku w Estonii włączyli się członkowie start-upu TransferWise przy współpracy organizacji pozarządowej „Powrót do pracy”. W rozwój narzędzia zaangażowane są także lokalne firmy świadczące usługi medyczne, przedstawiciele służb sanitarno-epidemiologicznych i rządu. Wśród firm, które jako pierwsze rozpoczęły testy nad użytkowaniem elektronicznego paszportu immunologicznego, znalazły się sieć hotelarska Radisson oraz producent żywności PRFoods.
– Bierzemy pod uwagę każde rozwiązanie, które pozwoli nam skierować naszych pracowników z powrotem do pracy i sprawić, by klienci znowu korzystali z naszych hoteli – mówi Kaido Ojaperv, dyrektor zarządzający Radisson Blu Sky Hotel w Tallinnie.
Bodziec do działania
Jak mówi Taavet Hinrikus, dyrektor start-upu TransferWise i członek organizacji „Powrót do pracy”, elektroniczne paszporty immunologiczne mają się stać ważnym narzędziem w odblokowywaniu krajowych gospodarek i odmrażaniu globalnego rynku pracy:
– Elektroniczny paszport immunologiczny ma na celu zmniejszenie strachu przed wirusem oraz pobudzenie społeczeństw na całym świecie do powrotu do normalnego życia pomimo pandemii.
WHO ostrzega
Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegają jednak, że wprowadzenie tego typu rozwiązań może doprowadzić do zaostrzenia sytuacji epidemiologicznej.
Jak wskazują eksperci WHO, nie ma obecnie danych wskazujących na to, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19, są w pełni odporne na powtórne zakażenie koronawirusem. Jeżeli ozdrowieńcy zaczną aktywnie podróżować, np. w poszukiwaniu pracy, nie zachowując przy tym odpowiednich środków bezpieczeństwa, może to zwiększyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Źródła: https://www.wprost.pl/, https://www.gazetaprawna.pl/, https://www.euractiv.com/
Przeczytaj także: Na jakich zasadach dodatki do pensji dla medyków? NFZ wyjaśnia