„Branża Ochrony Zdrowia Forum Związków Zawodowych zawiesza swój udział w pracach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia przy Ministrze Zdrowia” – oświadczyło FZZ. Liderzy organizacji pracowniczych, należących do Forum, sprzeciwiają się polityce płacowej oraz sposobom jej realizacji przez kierownictwo MZ.
Liderzy FZZ podkreślają, że są oburzeni nową polityką płacową, która „nie uwzględnia doświadczenia zawodowego, stopnia zaangażowania w procesie pracy, odpowiedzialności, złożoności zadań, spłaszcza siatkę płac, nie wprowadza marginesu finansowego na zróżnicowanie wynagrodzeń zgodnego z kodeksem pracy, oraz umożliwia pracodawcom degradowanie pracowników do niższych grup zaszeregowania”.
Pismo podpisane zostało przez przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii, Ogólnopolskiego Związku Techników Medycznych Elektrokardiologii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii, Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
„Działania ministra zdrowia nie uwzględniają głosu pracowników ochrony zdrowia”
Sygnatariusze decyzję o zawieszeniu prac w zespole trójstronnymi argumentują tym, że standardy dialogu społecznego, wola do zrozumienia i zaakceptowania obecnie panujących warunków pracy i płacy w podmiotach leczniczych są dalekie od tych, które panują w krajach Europy Zachodniej. Zdaniem organizacji pracowniczych działania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nie uwzględniają głosu personelu medycznego i niemedycznego zrzeszonego w FZZ. Poprzez to dochodzi do eskalacji konfliktu społecznego, pogłębienia poważnych problemów kadrowych, a w ostateczności – do kompletnej niewydolności całego systemu. W oświadczeniu FZZ zwrócono uwagę, że działania ministra zdrowia nie są dialogiem i wspólnym rozwiązywaniem problemów ochrony zdrowia, a monologiem władzy, która nie liczy się z pacjentem i personelem, ponadto jest monologiem „podszytym ignorancją i przekonaniem o własnej wyższości”.
„Ustawa o najniższym wynagrodzeniu ma charakter dyskryminujący wobec pracowników”
„Nie zgadzamy się na udział w tym ministerialnym teatrzyku według scenariuszy pisanych w zaciszu politycznych gabinetów. Nie będziemy przyjmować dokumentów wychwalających „w ciemno” kolejne obietnice bez pokrycia. Nie będziemy klakierami Nowego Ładu!” – czytamy w oświadczeniu Forum.
FZZ podkreśla, że wielokrotnie prezentowało zdanie odrębne i uwagi dotyczące zmian w ustawie o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Wszyscy przedstawiciele, którzy przynależą do Branży Ochrony Zdrowia FZZ podtrzymują swoje negatywne stanowisko dotyczące rozwiązań wprowadzonych nowelizacją ustawy. Zdaniem związków nowela ma charakter dyskryminujący wobec pracowników medycznych i niemedycznych, a także polaryzujący, konfliktogenny oraz sformułowany w oparciu o nieprecyzyjne i ograniczającą realną optykę wskaźniki.
Liderzy FZZ informują, że w dniu 2 sierpnia br. przystąpili do Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia (zobacz także: Powstał Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia. 11 września zaplanowano strajk). W ten sposób FZZ chce wspólnie z innymi organizacjami i związkami zawodowymi ochrony zdrowia prowadzić działania protestacyjne i strajkowe. Organizacje zrzeszone w FZZ wskazują, że konieczne jest przeniesienie rozmów i organizacji zespołu negocjacyjnego ds. polityki płacowej zawodów medycznych i niemedycznych do Rady Dialogu Społecznego. W pierwszej kolejności jednak, Komitet oczekuje spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.
Źródło: FZZ
Przeczytaj także: Ratownik TOPR dla EN: „Powinniśmy wyznaczyć sobie cel, który jest w zasięgu naszych możliwości”