Specjalista chorób zakaźnych dr hab. n. med. Ernest Kuchar przewiduję, że fala zachorowań na COVID-19 może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu przyszłego roku. Natomiast jak dodał, obecne efekty walki z koronawirusem zaobserwujemy dopiero po 2 tygodniach.
Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwrócił również uwagę, że najistotniejszą kwestią jest to, aby nie doszło do zablokowania się systemu opieki szpitalnej nad chorymi na COVID-19.
– Na sporą liczbę wykrytych zakażeń ma wpływ ogromna liczba wykonanych testów – zauważył dr Ernest Kuchar. Natomiast znacznie bardziej istotne jest, ile osób z powodu COVID-19 przebywa w szpitalach, ile osób jest podłączonych pod respiratory, ile osób umiera. To są krytyczne wartości.
Odpowiednie przygotowanie i doposażanie szpitali „wąskim gardłem systemu”
Jak podkreślił, pandemia może zablokować system ochrony zdrowia, szczególnie w kwestii dostępności łóżek i stanowisk na oddziałach intensywnej terapii.
– Cały problem z koronawirusem polega na tym, że jest to patogen na tyle zjadliwy, iż chorzy w znacznie większym odsetku niż przy innych wirusach układu oddechowego wymagają pomocy szpitalnej, włącznie z pobytem na oddziałach intensywnej terapii – dodał.
Mniej przypadków koronawirusa nie będzie świadczyło o pokonaniu wirusa
Specjalista chorób zakaźnych poinformował również, że jeżeli jesienią czy zimą liczba zachorowań, które będą wymagały hospitalizacji zmniejszy się, „nie będzie to jeszcze oznaczać, że koronawirus został pokonany”.
– Fala zachorowań może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu przyszłego roku, tak jak w tym roku, kiedy spadek zachorowań notowaliśmy późną wiosną – powiedział dr Kuchar.
Dziś 18 820 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, odnotowano „18 820 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: wielkopolskiego (2885), mazowieckiego (2644), małopolskiego (2165), śląskiego (1868), łódzkiego (1860), kujawsko-pomorskiego (1215), dolnośląskiego (1140), podkarpackiego (1039), pomorskiego (901), lubelskiego (700), świętokrzyskiego (536), warmińsko-mazurskiego (442), opolskiego (395), lubuskiego (380), zachodniopomorskiego (360), podlaskiego (290).
Dziś z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 207 osób. Ogólna liczba zakażonych koronawirusem to 299 049, a liczba zgonów łącznie od początku pandemii wynosi 4 851.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Przeczytaj także: Położne za wolnym wyborem dotyczącym aborcji [WYWIAD]