W ostatnim czasie na rynku książkowym pojawia się coraz więcej publikacji dotyczących pielęgniarstwa. Ich autorami często są sami pielęgniarze i pielęgniarki, którzy chcą pokazać prawdziwe oblicze swojego zawodu i podzielić się doświadczeniami. Po jakie pozycje warto sięgnąć?
„SOR – to jest dramat”, Pan Pielęgniarka
Książka autorstwa Mateusza Sieradzana, pielęgniarza i blogera udzielającego się w mediach społecznościowych pod pseudonimem Pan Pielęgniarka, to opowieść o realiach polskich szpitalnych oddziałów ratunkowych.
Jak powiedział Sieradzan w rozmowie z Evereth News: „Pacjenci nie zdają sobie sprawy, z jakimi problemami walczymy na każdym dyżurze. Dlatego chciałem je pokazać w książce”. Jego książka to zapis doświadczeń z pracy pielęgniarza na SOR, które bywają dramatyczne, frustrujące, ale też wzruszające czy nawet zabawne. Sieradzan mówi otwarcie o problemach niewydolnego systemu, który sprawia, że medycy stają się wypaleni, a pacjenci nie otrzymują odpowiedniej opieki. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla pielęgniarek i pielęgniarzy, ale też dla wszystkich, którzy sądzą, że kolejki i chaos na SOR to wina zespołu medycznego. Jak mówi Sieradzan:
„Dostaję wiadomości od moich czytelników. Piszą, że nie mieli pojęcia, jak to wygląda z drugiej strony, i że teraz, jeśli trafią na SOR, będą bardziej wyrozumiali”.
„Byle do 19:00. Krótka opowieść o pielęgniarstwie”, Maciej Latos
Książka Macieja Latosa, pielęgniarza, ratownika medycznego i autora serii podcastów Krew Mózg, przedstawia obraz nowoczesnego pielęgniarstwa, ewolucji tego zawodu, jego problemów i perspektyw.
Jak tłumaczył autor w wywiadzie z Evereth News: „Na polskim rynku ukazuje się wiele ciekawych i wartościowych książek o pielęgniarstwie, ale mi brakowało pozycji, która byłaby napisana […] w formie opowiedzenia o własnej perspektywie, a nie wywiadu czy przytaczania cudzych wypowiedzi. Z racji tego, że piszę felietony, udzielam się w mediach społecznościowych, mam pewien warsztat pisarski, postanowiłem zrealizować ten pomysł na książkę”.
Tym, co wyróżnia książkę Latosa na tle innych, jest optymistyczny pragmatyzm. Autor nie zgadza się ani na idealizowanie swojego zawodu, ani na pogrążanie się w narzekaniu. Tam, gdzie dostrzega problemy, chce także szukać rozwiązań. Jak mówi: „Nie chciałbym, przechodząc na emeryturę, stwierdzić, że moja kariera zawodowa była nieudana i spędziłem cały ten czas w miejscu, które mnie dołowało i budziło frustrację. Dlatego staram się skupiać raczej na pozytywnych wartościach, mieć pozytywne podejście”. Jego książka jest tego wyrazem.
„Twoje życie w moich rękach”, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
Książka Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin, dziennikarki społecznej, to reportaż złożony z rozmów z polskimi z medykami, w tym również pielęgniarkami i pielęgniarzami.
W wywiadach z dziennikarką opowiadają oni o doświadczeniach z pracy w polskiej ochronie zdrowia – pracy, która z powodu niewydolnego systemu, szkodliwych stereotypów i roszczeniowego podejścia pacjentów bywa bardzo trudna i frustrująca. Książka Skrzydłowskiej-Kalukin to obraz rzeczywistości polskich szpitali, tak jak ją widzą medycy.
„Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia”, Christie Watson
Książka Christie Watson to pozycja dla tych, którzy chcieliby poszerzyć perspektywę i dowiedzieć się, jak funkcjonują systemy ochrony zdrowia w innych krajach. Autorka dzieli się doświadczeniami z 20 lat pracy w szpitalach w Wielkiej Brytanii.
W oryginale książka Christie nosi tytuł „The Language of Kindness: A Nurse’s Story”, czyli “Język życzliwości: opowieść pielęgniarki”. Tytuł ten dobrze oddaje przesłanie książki Christie. Przedstawiona przez nią historia opowiada przede wszystkim o empatii, zrozumieniu i życzliwości, czyli o wartościach, które są niezbędne w opiece nad pacjentem. Wspomnienia z pracy pielęgniarki spisane przez Christie są pełne czułości i wzruszenia, ukazują najbardziej ludzkie oblicze tego zawodu.
Przeczytaj też:
„Praca na SOR to jak praca w miejscu katastrofy”. Rozmowa z autorem bloga Pan Pielęgniarka
„Praca w medycynie pomimo problemów może dawać dużo satysfakcji”. Rozmowa z Maciejem Latosem [cz. 1]
„Coś takiego jak powołanie nie istnieje”. Rozmowa z Maciejem Latosem [cz. 2]
PRZECZYTAJ POPRZEDNI TEKST Z CYKLU #ZAWÓDPIELĘGNIARKA:
Przeczytaj także: Co drugi lek kupowany w internecie może być sfałszowany. Jak się przed tym uchronić?