Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia we wtorek 17 listopada, po raz pierwszy od dwóch tygodni liczba zarejestrowanych w ciągu doby zakażeń spadła poniżej 20 tys. przypadków.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, we wtorek 17 listopada stwierdzono 19 152 nowych zakażeń koronawirusem. To najniższa liczba od 3 listopada.
Ministerstwo Zdrowia zaleca jednak, by podchodzić do zmian w statystykach epidemiologicznych z rezerwą. Jak zauważył na początku tygodnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dopiero najbliższe dni pokażą, czy tendencja spadkowa się utrzyma. Ekspert wyjaśnił, że przedwczesny entuzjazm jest niewskazany, ponieważ po weekendach testów zawsze jest mniej, co przekłada się na spadki w statystykach.
Milion testów antygenowych
Wiceminister Waldemar Kraska poinformował jednocześnie, że w tym tygodniu na szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć w całym kraju trafi 1 mln testów antygenowych, które posłużą do diagnozowania osób z objawami zakażenia. Jak podkreślił wiceminister zdrowia, czułość testów antygenowych sięga 90 proc., a jednocześnie są one szybsze, tańsze i mniej skomplikowane niż stosowane dotychczas testy PCR, ponieważ nie wymagają żadnej dodatkowej specjalistycznej aparatury.
Wiceminister wyjaśnił, że wyniki testów antygenowych będą wliczane do oficjalnych statystyk, co pozwoli tym dokładniej określić rzeczywistą skalę zakażeń.
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce
Pomimo wyczekiwanego spadku dobowej liczby zakażeń poniżej 20 tys. przypadków sytuacja epidemiologiczna w Polsce pozostaje poważna.
Łączna liczba zakażeń wzrosła jak dotąd do 752 940 przypadków. Liczba zgonów wynosi natomiast 10 848. Według najnowszych danych najwięcej zakażeń odnotowano w województwach śląskim (2442), dolnośląskim (2418) oraz mazowieckim (2272).
Stabilna baza łóżek
W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa obecnie 23 033 pacjentów. Łączna pula zabezpieczonych na potrzeby epidemii łóżek szpitalnych wynosi 36 730, co oznacza, że obłożenie szpitali sięga obecnie ponad 60 proc. Informacje opublikowane przez PAP wskazują, że w poszczególnych regionach dla pacjentów zakażonych koronawirusem dostępnych jest od 400 do 1,4 tys. wolnych łóżek szpitalnych.
Coraz mniej wolnych respiratorów
Pod respiratorami znajduje się obecnie 2114 pacjentów. Łącznie dostępnych jest 2815 łóżek respiratorowych, a więc w użyciu znajduje się ponad 75 proc. maszyn do wentylacji mechanicznej. Według informacji zebranych przez PAP w zależności od województwa dostępnych jest od kilku do ponad stu respiratorów. Najmniej wolnych urządzeń znajduje się w województwie zachodniopomorskim (8 respiratorów), natomiast najwięcej w wielkopolskim (114 respiratorów).
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, liczba łóżek i respiratorów jest sukcesywnie powiększana.
Źródła: PAP, rmf24.pl, polsatnews.pl
Przeczytaj także: Nowoczesne technologie w walce z epidemią