Ministerstwo Zdrowia zadecydowało, że personel niemedyczny powinien otrzymać jednorazowy dodatek covidowy. Salowe i sanitariusze również zaangażowani są w walkę z COVID-19 i należy ich docenić – to jedno z ustaleń wczorajszego spotkania ministra zdrowia z przedstawicielami związków zawodowych – Marią Ochman z NSZZ „Solidarność” oraz z Urszulą Michalską z OPZZ.

Podczas wczorajszego spotkania minister zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał z przedstawicielami związków zawodowych NSZZ „Solidarność” i OPZZ o wzroście płac w ochronie zdrowia, a także o kwestii wypłaty jednorazowego dodatku covidowego dla niemedycznego personelu szpitali.
Personel niemedyczny powinien być doceniony
Rozmówcy wspólnie ustalili, że personel niemedyczny, m.in. salowe i sanitariusze zespołów transportowych, również jest zaangażowany jest w walkę z epidemią COVID-19 i powinien zostać doceniony poprzez jednorazowy dodatek do pensji.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, w rozmowie z PAP poinformował, że podczas spotkania doszło do porozumienia na linii ministerstwa i strony społecznej, że dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników niemedycznych, zaangażowanych w walkę z COVID-19 jest należne. Podziękował również Marii Ochman i Urszuli Michalskiej za „niezwykle konstruktywny dialog”. Z kolei minister zdrowia na antenie Radia Plus podkreślił, że udało osiągnąć się bardzo dobry kompromis.
– Dużo finansowego wysiłku przeznaczyliśmy na dodatki covidowe dla personelu medycznego, ale personel niemedyczny, który też miał bardzo realny wpływ w ramach walki z pandemią, też powinien zostać doceniony – wskazywał Adam Niedzielski.
Minister zdrowia zapewnił, że dodatek covidowy to kwestia kilku dni. Z kolei pytany o wysokość dodatku, poinformował, że zostanie to ogłoszone w oficjalnym komunikacie. „Celujemy z wypłatą tego dodatku na czerwiec” – zadeklarował. Jak informowała 30 kwietnia „Rzeczpospolita”, jednorazowa wypłata dla personelu niemedycznego pracującego na oddziałach covidowych ma wynieść 5 tys. zł.
Wzrost minimalnego wynagrodzenia i płac
Podczas spotkania ministra zdrowia z przedstawicielami związków zawodowych, udało się również wypracować ustalenia w sprawie kwestii wynagrodzeń i wzrostów minimalnych płac.
– Wszyscy uczestnicy zgodzili się, iż wzrost wynagrodzeń musi dotyczyć przede wszystkim tych grup, które dotychczas były pomijane przy wzroście płac i które borykają się z najtrudniejszą sytuacją finansową. Uczestnicy spotkania zgodzili się także, że musi być pełna gwarancja minimalnego wynagrodzenia, poniżej którego żaden podmiot systemu nie będzie mógł zejść – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, w rozmowie z PAP.
Źródła:
https://www.rp.pl/
https://www.portalsamorzadowy.pl/
Przeczytaj także: Zakrzepica żylna po szczepieniu na COVID-19 – przyczyny, objawy, leczenie