Zgodnie projektem rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który trafił do konsultacji w poniedziałek, zakończenie izolacji po COVID-19 będzie mogło nastąpić już po 24 godzinach bez gorączki (bez stosowania leków przeciwgorączkowych, z poprawą kliniczną), natomiast w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi – nie wcześniej niż po 10 dniach od wystąpienia objawów.
Uzasadniając projekt, resort zdrowia powołał się na rekomendację w tej sprawie Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów. Aktualnie projekt znajduje się w konsultacjach publicznych.
Dokładnie chodzi o rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.
Jak czytamy w uzasadnieniu, „projekt rozporządzenia przewiduje, iż wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ze względu na konieczność pilnego wdrożenie rozwiązań zapobiegjących rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Rozporządzenie nie wymaga przedstawienia właściwym organom i instytucjom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, w celu uzyskania opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji lub uzgodnienia”.
Ile obecnie trwa izolacja domowa?
Dotychczas osoby, które przechodziły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo, kierowane były na izolację domową. Jeżeli lekarz nie zdecydował o przedłużeniu izolacji, czas ten wynosił 10 dni od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu.
– Jeśli wystąpiły objawy infekcji, izolacja powinna zakończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów – informuje gov.pl.
Projekt rozporządzenia przewiduje, że wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ze względu na konieczność pilnego wdrożenie rozwiązań zapobiegjących rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.
Źródło: gov.pl, projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego
Przeczytaj także: L-arginina w leczeniu ran – za co odpowiada i dlaczego jest ważna?