Obecnie, jak poinformował wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, do dyspozycji w naszym kraju jest około 10 tys. łóżek covidowych. W nadchodzących tygodniach MZ planuje uruchomienie jeszcze 10 tys. takich miejsc. Resort zamierza również otworzyć kolejne szpitale tymczasowe.
Wiceminister podkreślił, że liczba osób przyjmowanych do szpitali z powodu COVID-19 jest dosyć duża, także pacjentów, którzy wymagają podłączenia do respiratorów.
Obecnie połowa łóżek covidowych jest zajętych
– Nasze plany, przygotowane razem z wojewodami, powodują, że uruchamiamy coraz to nowe łóżka covidowe, kolejne oddziały. Kolejne szpitale tymczasowe także będą uruchamiane, aby łóżek wystarczyło dla wszystkich pacjentów – powiedział Kraska.
Wiceminister zdrowia podkreślił, że praktycznie zapełniony jest Szpital Południowy w Warszawie. Wskazał, że pacjenci nie są w większości z terenu Warszawy, lecz z Mazowsza. „Mieszkańcy Warszawy wyszczepili się i nie chorują w takich ilościach jak pacjenci Mazowsza. Sytuacja jest poważna” – ocenił Kraska.
Na dzień 26 października dostępnych jest 9 986 łóżek covidowych, a 5 416 z nich jest zajętych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało tego dnia, że w naszym kraju do dyspozycji jest 979 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, a 449 są zajęte.
We wtorek MZ potwierdziło 6 265 nowych przypadków zakażenia COVID-19. Najwięcej przypadków odnotowano w województwie lubelskim – 1 290, mazowieckim – 1 130 i podlaskim – 572. Najmniej – w województwie świętokrzyskim – 74, lubuskim – 75 i opolskim – 81. Z powodu COVID-19 zmarło 30 osób, z kolei z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami – 63 osoby.
Resort uruchamia kolejne szpitale tymczasowe
14 października Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ, poinformował, że w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych, a wraz z wnioskiem wojewody wielkopolskiego będzie ich 15. Zapewnił wówczas, że liczba szpitali tymczasowych i łóżek covidowych będzie zwiększana.
Waldemar Kraska poinformował, że w uzgodnieniu z ministrem obrony narodowej zapadła decyzja, by uruchomić szpital tymczasowy MON-owski na lotnisku Okęcie w Warszawie. Na terenie Mazowsza działa również szpital tymczasowy w Radomiu w budynku Centrum Rehabilitacji przy ul. Narutowicza, znajdującym się w strukturach Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
W piątek, 22 października, działalność wznowił szpital tymczasowy w Białymstoku na hali sportowej Uniwersytetu Medycznego. W województwie podlaskim działa również Szpital Tymczasowy nr 1 w kompleksie klinik zakaźnych przy ul. Żurawiej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. W województwie lubelskim z kolei działa szpital tymczasowy w Lublinie na terenie Targów Lublin pod patronatem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
W województwie dolnośląskim 15 listopada ma zostać otwarty szpital tymczasowy we Wrocławiu przy ul. Rakietowej. Jednak, jak poinformował wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, jeżeli będzie taka potrzeba, to przyjmowanie pacjentów z COVID-19 będzie możliwe wcześniej. Na wzrost zakażeń jest również przygotowany szpital tymczasowy w Poznaniu. Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski, złożył wniosek do ministra zdrowia ws. uruchomienia z początkiem listopada szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Źródło: PAP, Facebook/ Ministerstwo Zdrowia
Przeczytaj także: Szczepionka Moderny skuteczna i bezpieczna dla dzieci w wieku 6-11 lat