Fundusz Medyczny został utworzony w listopadzie ubiegłego roku, ale do tej pory refundacji nie podlega żadna forma terapii. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że trwają prace nad wykazem proponowanych leków i jeszcze w maju zostanie on opublikowany.
W listopadzie 2020 r. weszła w życie Ustawa o Funduszu Medycznym, której pomysłodawcą jest prezydent Andrzej Duda. W ramach tego funduszu finansowane mają być innowacyjne technologie lekowe w chorobach rzadkich i onkologii, a także modernizacja infrastruktury medycznej i profilaktyka. Według przepisów w budżecie Fundacji jest do wykorzystania 4 mld złotych.
Wykaz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji a refundacja leków
Nadzieję na wprowadzenie nowych leków w ramach Funduszu Medycznego rozbudził opublikowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) „Wykaz technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności”. Pierwsza wersja dokumentu z 26 lutego 2021 r. zawierała 11 propozycji, a w wyniku aktualizacji z marca tego roku na liście znalazło się łącznie 30 terapii, które mogłyby być finansowane z budżetu Funduszu.
Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że wykaz opracowany przez AOTMiT jest podstawą do przeprowadzenia dalszych badań i konsultacji z ramienia Ministra Zdrowia i nie stanowi podstawy do refundacji terapii. AOTMiT jest zobowiązana do przygotowania i opublikowanie przynajmniej jednego wykazu rocznie.
Proces rozpatrywania wniosku o refundację
Sam proces zaakceptowania innowacyjnej technologii lekowej wymaga przeprowadzenia procedury ujętej w ustawie o refundacji, a obowiązek złożenia wniosków w ramach Funduszu Medycznego spoczywa na producentach leków. Czas rozpatrywania wniosku wynosi 60 dni pod warunkiem, że podmiot składający złoży kompletną dokumentację.
MZ zapewnia, że prace nad wykazem AOTMiT są zaawansowane i trwa proces zbierania opinii konsultantów oraz ustalenia treści programów lekowych, w ramach których wybrane leki mogłyby być refundowane. Zgodnie z zapewnieniami MZ lista wytypowanych leków zostanie przedstawiona jeszcze w maju, co oznacza, że pierwsze decyzje związane z refundacją leków zapadną najwcześniej na przełomie lipca i sierpnia.
Źródła: rynekzdrowia.pl, politykazdrowotna.com
Przeczytaj także: Paszporty szczepionkowe od drugiej połowy czerwca?