Każdy Polak powyżej 40. roku życia od 1 lipca może bezpłatnie wykonać profilaktyczny pakiet badań diagnostycznych. „Warto, żeby wszyscy uprawnieni skorzystali z dostępu do badań, żeby na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać problemy zdrowotne” – podkreślał podczas konferencji prasowej w Raszynie Premier Mateusz Morawiecki.

– Znacznie mniej pacjentów zgłaszało się do lekarzy w 2020 r. Program „Profilaktyka 40+” ma pomóc w odbudowie zdrowia Polaków. Zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanej profilaktyki – podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jak skorzystać z programu „Profilaktyka 40+”?
Żeby wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych dla osób po 40. roku życia należy:
- wypełnić ankietę „Profilaktyka 40+” w Internetowym Koncie Pacjenta, która ocenia ryzyko wystąpienia pewnych chorób u pacjenta;
- odebrać e-skierowanie;
- zgłosić się z dowodem osobistym do placówki, która realizuje program (placówkę można znaleźć na stronie: nfz.gov.pl);
- odebrać wyniki badań na IKP lub w swojej placówce.
Dla pacjentów, którzy nie posiadają konta na IKP, istnieje możliwość uzyskania skierowania na badanie za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) pod numerem telefonu 22 735 39 53.
– Liczba złożonych od rana ankiet przez osoby, które chcą skorzystać z Profilaktyki 40 plus to już 11 tys. Aż 9 tys. chętnych wypełniło ankietę poszerzoną, precyzującą ryzyka zdrowotne – poinformował Adam Niedzielski na swoim Twitterze w dniu wystartowania programu.
Co zawierają pakiety badań diagnostycznych?
Program „Profilaktyka 40+” zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego – informuje Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci skorzystać mogą od 8 do 12 rodzajów badań.
Pakiet dla kobiet:
- morfologia krwi ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy,
- ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe),
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale,
Pakiet dla mężczyzn zawiera te same badania, co dla kobiet, ale rozszerzony jest o diagnostykę w kierunku raka prostaty.
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
- ocena miarowości rytmu serca.
Eksperci: program profilaktyczny trzeba rozszerzyć
Zdaniem ekspertów program „Profilaktyka 40+” może nie przynieść oczekiwanych efektów – wykrywania chorób we wczesnym stadium – ponieważ w pakietach brakuje ważnych badań diagnostycznych.
Dr Jerzy Friediger, członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krakowie, w rozmowie z portalem Prawo.pl pochwala pomysł wprowadzenia bezpłatnej profilaktyki dla osób po 40. roku życia. Wskazuje jednak, że w programie brakuje informacji o badaniu m.in. raka płuc, który jest najczęstszym nowotworem wśród Polaków. Podkreśla konieczność rozszerzenia projektu o diagnostykę pogłębioną w obszarze onkologii, a także kardiologii. Zdaniem Andrzeja Mądrali, wiceprezydenta Pracodawców RP, należałoby również uwzględnić cytologię i mammografię w pakiecie diagnostycznym dla kobiet. Eksperci cytowani przez Prawo.pl wskazują również na konieczność wprowadzenia badań TSH w kierunku nadczynności/niedoczynności tarczycy, dermatoskopię w celu diagnostyki czerniaka i nowotworów skóry, a także RTG klatki piersiowej.
Źrodło: gov.pl, prawo.pl
Przeczytaj także: Dieta wegańska u dzieci – jak wpływa na zdrowie i rozwój najmłodszych?