W dniach 25-26 listopada, w formule online, pod hasłem „Psychoonkologia w okresie pandemii COVID-19” odbędzie się 14. Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna. Wydarzenie podzielone zostało na dziewięć sesji, podczas których głos zabiorą wybitni i cenieni eksperci z dziedziny psychoonkologii.
Przewodniczącymi Komitetu Naukowego 14. Ogólnopolskiej Konferencji Psychologicznej są prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden Gałuszko oraz dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz. Prelekcje poprowadzi natomiast 19 ekspertów różnych specjalności.
– Temat wiodący 14. Ogólnopolskiej Konferencji Psychoonkologicznej: „Psychoonkologia w okresie pandemii COVID-19” to wyraz chęci zmierzenia się z tym trudnym czasem i opisania tej rzeczywistości. Psychoonkologia to dziedzina wielodyscyplinarna, stąd nasza propozycja spojrzenia z perspektywy onkologów i hematologów dorosłych i dziecięcych, psychoonkologów, lekarzy medycyny paliatywnej, pielęgniarek onkologicznych i opieki paliatywnej. Formuła naszych spotkań zawsze łączy te różne pespektywy – mówią o celach konferencji Przewodniczące Komitetu Naukowego.
Merytoryczne wykłady poświęcone wielu dziedzinom psychoonkologii
Otwarcie konferencji zaplanowano na godzinę 15:30. Następnie, pierwszego dnia wydarzenia, odbędzie się pięć sesji. Podczas prelekcji eksperci skupią się m.in. na pandemii, a w szczególności na onkologii, zdrowiu psychicznym i medycynie paliatywnej w czasach COVID-19. Pierwszego dnia wydarzenia specjaliści opowiedzą również o leczeniu bólu i nowych wyzwaniach w psychoonkologii.
Drugi dzień konferencji rozpocznie się od wykładu poświęconego jakości życia opiekunów osób chorych onkologicznie. Następnie poruszone zostaną kwestie psychoonkologii dzieci i młodzieży, a także problemy psychoonkologiczne w opiece pielęgniarskiej. Na koniec konferencji i drugiego dnia wydarzenia, organizatorzy zaplanowali sesję pt. „Doniesienia młodych psychoonkologów”. 14. Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna zakończy się o godzinie 20:00.
– Chcemy wspólnie z Państwem zobaczyć jak głęboko przebiega poziom wypalenia personelu oraz wyczerpania sił opiekunów rodzinnych oraz wskazać jak idea „opieki wytchnieniowej” jest teraz szczególnie aktualna. (…) 14. Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna będzie okazją do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Mamy nadzieję, że konferencja będzie nie tylko owocna, ale również inspirująca – wskazują Przewodniczące Komitetu Naukowego.
Patroni i organizatorzy 14. Ogólnopolskiej Konferencji Psychoonkologicznej
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Konsultant Krajowy w Dziedzinie Onkologii i Hematologii Dziecięcej – prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, Polska Liga Walki z Rakiem, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Konsultant Krajowy w Dziedzinie Medycyny Paliatywnej – prof. dr hab. n. med. Wojciech Lepert. Wydarzenie 14. Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna certyfikowane jest przez Infarmę.
Organizatorami merytorycznymi wydarzenia są Katedra i Zakład Psychologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne oraz Katedra i Klinika Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytety Medycznego w Lublinie. Organizatorem logistycznym konferencji jest wydawnictwo naukowe Evereth Publishing. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. portal medyczny Evereth News.
Wydarzenie na Facebooku znajduje się pod tym linkiem.