Jak wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, na obecnym etapie epidemii większość osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 nie rozwija zagrażających życiu objawów. Rzecznik odniósł się również do wprowadzonych we wtorek 01.09 zmian dotyczących zasad izolacji i kwarantanny.
Rekord wyzdrowień i bezobjawowe zakażenia
Na zorganizowanym w środę 2 września briefingu prasowym rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz dokonał sprawozdania z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Obecnie zakażonych wirusem jest 18,5 tys. osób, z czego 2,2 tys. podlega hospitalizacji. Liczba pacjentów znajdujących się w stanie ciężkim to ok. 70-80 osób. Rzecznik poinformował także, że od początku epidemii wyleczonych z COVID-19 zostało 47 865 pacjentów. Zwrócił również uwagę na to, że padł kolejny dobowy rekord wyzdrowień – 835 osób.
Jak podkreślił Wojciech Andruszewicz, dane te wskazują, że znaczna część osób zakażonych ma łagodny lub bezobjawowy przebieg choroby i nie wymaga hospitalizacji lub innej pomocy medycznej. Rzecznik zaznaczył również, że pomimo gwałtownych wzrostów liczby zakażeń nie zwiększa się liczba zajętych łóżek szpitalnych, co daje dobre rokowania w kwestii prognoz dotyczących jesiennej sytuacji epidemiologicznej.
Nowe zasady izolacji i kwarantanny
We wtorek 1 września nastąpiła zmiana przepisów dotyczących zasad kwarantanny, izolacji oraz opieki w izolatoriach. Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, na mocy którego zwolnienie pacjenta z izolacji ma się odbywać na podstawie oceny stanu klinicznego.
Osoba izolowana, u której wystąpiły objawy kliniczne COVID-19, może zostać zwolniona z izolacji po upływie 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od zakażenia.
W przypadku osoby z zakażeniem bezobjawowym zwolnienie może nastąpić po 10 dniach od stwierdzenia zakażenia. W myśl nowych przepisów izolacja może zostać zakończona także po uzyskaniu dwóch ujemnych wyników testów na obecność koronawirusa, pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych.
Osoby cierpiące na zaburzenia układu immunologicznego mogą natomiast być poddane izolacji trwającej nawet 20 dni, zależnie od stanu zdrowia.
Okres kwarantanny został skrócony z 14 do 10 dni, przy czym zwolnienie z niej ma charakter automatyczny.
W odniesieniu do opieki w izolatoriach nowe przepisy przewidują wizyty pielęgniarskie co najmniej dwa razy na dobę. W trakcie wizyty pielęgniarka oceni stan ogólny pacjenta, dokona pomiaru temperatury oraz poda zlecone przez lekarza leki. Jeżeli pielęgniarka stwierdzi pogorszenie stanu zdrowia lub wskazanie do wypisania pacjenta z izolatorium, powinna zostać przeprowadzona wizyta lekarska. Może się ona odbyć również zdalnie.
Jak wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz, zmiany te są podyktowane wskazaniami WHO i zgodne z aktualną wiedzą medyczną na temat koronawirusa. Ekspert wytłumaczył, że według najnowszych badań po 10. dniu od zakażenia możliwość roznoszenia wirusa jest już bardzo niewielka.
Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/, https://www.polsatnews.pl/
Przeczytaj także: Zmutowany koronawirus gwarantuje łagodniejszy przebieg COVID-19?