Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowują narzędzie, dzięki któremu możliwe będzie identyfikowanie osób z podwyższoną temperaturą, które znajdują się w dużym skupisku ludzi. Prace nad urządzeniem weszły właśnie w kolejny etap.
Prace w ramach konsorcjum
Naukowcy z Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podjęli współpracę ze spółką PCO S.A., która zajmuje się produkcją m.in. systemów kierowania ogniem, noktowizorów, systemów wykrywania promieniowania laserowego oraz systemów obserwacyjnych.
Technologia termowizyjna
Celem konsorcjum jest opracowanie urządzenia, dzięki któremu możliwe będzie wykrywanie osób z podwyższoną temperaturą przebywających na otwartych przestrzeniach i rejestrowanie tego, w jaki sposób się one przemieszczają. Następnie rozwiązanie takie ma zostać wdrożone w dużych węzłach komunikacyjnych największych aglomeracji. Jego działanie ma zostać oparte na technologii termowizyjnej.
Gotowe narzędzie docelowo będzie polegać na pracy wielu kamer termowizyjnych, z których dane będą gromadzone i poddawane analizie w jednolitym systemie informatycznym.
Zarządzanie epidemią
Wdrożenie tego rodzaju rozwiązania jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Sprawne wykrywanie osób z podwyższoną temperaturą zwiększyłoby możliwości w zakresie izolowania osób potencjalnie zarażonych COVID-19, a tym samym zmniejszyłby się wskaźnik replikacji wirusa. Dzięki temu zarządzanie epidemią w dużych aglomeracjach mogłoby się odbywać w sposób bardziej kontrolowany i skuteczny. Podobne rozwiązania wdrożono już m.in. w Korei Południowej.
Kolejny etap prac
Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy ze specjalistami z firmy PCO S.A. rozpoczęli właśnie kolejną fazę testów urządzenia. Od 22 czerwca W Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM funkcjonują dwa urządzenia termowizyjne.
Jak wyjaśnia Maciej Zabelski, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego oraz zastępca dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, rozwiązanie to znacząco zwiększa bezpieczeństwo epidemiologiczne i komfort zarówno pacjentów, jak i pracowników. Dzięki wdrożeniu urządzeń termowizyjnych możliwe było otwarcie dodatkowego wejścia do placówki, z którego korzystają wyłącznie pracownicy. Teraz kadra szpitala i pacjenci przemieszczają się oddzielnymi ciągami komunikacyjnymi, co znacząco usprawnia i ułatwia przepływ osób w obrębie placówki.
Naukowcy z WUM i eksperci PCO S.A. prowadzą obecnie z partnerami projektu prace, które mają zmierzać do stworzenia docelowej wersji systemu.
Źródło: https://www.medexpress.pl/
Przeczytaj także: Wykrycie guza mózgu dzięki analizie krwi