Świąd skóry, teleangiektazje, a nawet zanik owłosienia mogą świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania wątroby. Skórne objawy to cenna wskazówka diagnostyczna – pozwoli rozpoznać schorzenie i wprowadzić leczenie we wstępnym stadium choroby.
Najczęstsze schorzenia wątroby to stłuszczenie narządu związane z zespołem metabolicznym, stłuszczenie alkoholowewątroby, zapalenie lub marskość wątroby czy przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby wywołane przez HBV lub HCV. O wielu tych schorzeniach pacjenta może informować jego własna skóra, przez brązowe przebarwienia przy hemochromatozie czy bielactwo nabyte w chorobach autoimmunologicznych wątroby. W chorobie wątroby powodowanej nadużywaniem alkoholu może dochodzić do teleangiektazji naczyń skórnych – drobnych, czerwonych naczynek, symetrycznie zlokalizowanych na policzkach, nosie, czole i karku.
Cholestaza – świąd skóry i żółtaki
Częstym objawem towarzyszącym chorobie wątroby o charakterze cholestatycznym jest świąd skóry. Ten objaw pojawia się u 20-70% chorych z pierwotnym zapaleniem dróg żółciowych i może być pierwszą oznaką choroby. Świąd zazwyczaj dotyczy dłoni i stóp, często pojawia się wieczorem i w nocy, kiedy skóra jest rozgrzana. Zaawansowanie świądu skóry nie koreluje z nasilaniem się cholestazy. By zmniejszyć objawy swędzenia, stosuje się cholestyraminę.
W przewlekłej cholestazie chorzy mogą mieć również do czynienia z pojawiającymi się na skórze przyśrodkowej powiek górnych kępkami żółtymi, inaczej żółtakami, a w długotrwałych chorobach cholestatycznych na skórze mogą występować jasnożółte plamki na wyprostnych częściach kończyn, łokciach i kolanach.
Przewlekła choroba wątroby – pajączki tętnicze i rumień dłoni
Pajączki tętnicze i rumień dłoni charakterystyczne są dla przewlekłej choroby wątroby. Pajączki zazwyczaj towarzyszą chorobie wątroby o podłożu alkoholowym i spowodowane są nadmiernym stężeniem estrogenów w narządzie. Tętniczka zwykle uwypuklona jest nieco ponad powierzchnię skóry, z której rozchodzą się naczynia włosowate. Zmiany zlokalizowane są na nosie, czole, żuchwie, karku, klatce piersiowej, ramionach, kończynach górnych i zewnętrznych stronach dłoni.
Natomiast rumień dłoni to objaw występujący u 60-75% osób z przewlekłą chorobą wątroby. Zaczerwienienie może być rozlane lub miejscowe, obejmuje kłąb i kłębik oraz opuszki palców.
Zmiany skórne towarzyszące marskości wątroby
U około 70% mężczyzn, którzy cierpią na marskość wątroby wywołaną spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu, może dochodzić do zaniku owłosienia na klatce piersiowej, brzuchu i pod pachami. Z kolei u kobiet zanik owłosienia dotyczy obszaru łonowego i pachowego.
Długotrwała marskość wątroby objawia się również w okolicach paznokci – to zmiany ubarwienia płytki w postaci poszerzonych białych półksiężyców u jej nasad. Zmianom towarzyszyć mogą także wydłużenia płytki paznokcia. Niekiedy pojawiać się mogą białe, poprzeczne linie na paznokciu. Prawdopodobnie pojawiają się w związku z niedoborem albumin u chorych z marskością wątroby.
U osób cierpiących na przewlekłą chorobę wątroby, zwłaszcza marskość, skóra jest sucha, ścieńczała, pomarszczona – tzw. skóra banknotowa, cechująca osoby w wieku podeszłym. Na skórze pojawiać się mogą również podłużne teleagniektazje. Zmiany skóry dotyczą najczęściej karku, klatki piersiowej, policzków, dłoni, palców.
Marskość wątroby może też ujawniać się poprzez zmiany w jamie ustnej, takie jak wygładzony język, który jest mocno czerwony, wilgotny i bez nalotów. Również warga jest zaczerwieniona i wygładzona. W kącikach ust występować mogą zajady.
Źródło: Puls Medycyny
Przeczytaj także: Do końca roku pięć nowych leków na Covid-19