Z dniem 15 maja zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu. Nadal funkcjonował będzie jednak obowiązek zachowania dystansu 1,5 metrowego oraz noszenie maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach czy w kościele.

„Dane epidemiczne w ostatnim czasie są zadowalające. Spada liczba zakażeń COVID-19 oraz osób przebywających w szpitalach. Obecna sytuacja pozwala na powolne odmrażanie gospodarki i powrót do normalności” – czytamy na stronie rządowej.
Co zmieni się w transporcie zbiorowym?
Od 15 maja rząd zezwolił w transporcie zbiorowym na zajęcie 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych).
Jakie zmiany czekają gastronomię?
Od 15 maja rozszerzyć swoją działalność mogą restauracje, jednak posiłki serwowane mogą być jedynie w ogródkach restauracyjnych. Musi być zachowany dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
Otwarte zostają również kina, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu. Tam dopuszczalne obłożenie może wynosić 50 proc. Na otwartym powietrzu mogą również działać domy i ośrodki kultury, świetlice oraz działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Jakie zmiany nastąpią w edukacji?
Od 15 maja nauka dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz dla klas 1-4 szkół średnich będzie odbywała się hybrydowo, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Od soboty w obiektach sportowych na świeżym powietrzu może przebywać maks. 25 proc. publiczności, a w zajęciach i wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi limit wynosi 150 osób.
Kolejny etap luzowania obostrzeń zaplanowany został na kolejny piątek, tj. 21 maja.
Źródło: GOV
Przeczytaj także: Badanie EASO: wegetarianie z lepszym profilem biomarkerów