Izraelscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, iż szczepienie przeciw COVID-19 w okresie ciąży uodparnia przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 również płód i dziecko. W badaniu wykorzystano szczepionki firm Pfizera i BioNTech.
W badaniu wzięło udział dwadzieścia kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Otrzymały one dwie dawki szczepionki. Wstępne wyniki badań, które wykonano w lutym 2021 r. zostały opublikowane na portalu medycznym medRxiv.
Po zaszczepieniu u wszystkich kobiet wykazano obecność przeciwciał. Jak wykazali badacze, przeciwciała poprzez łożysko przeniknęły również do organizmu dzieci.
– Nasze badanie przekonuje, że szczepienia kobiet w ciąży zapewnia ochronę przed zakażeniem SARS-CoV-2 zarówno matce, jak i jej dziecku – podkreślili autorzy badania, specjaliści Centrum Medycznego Hadassah w Jerozolimie. Jak dodali, niezbędne będzie powtórzenie badań u większej grupy kobiet w ciąży, ale również zróżnicowanie okresu wykonania szczepienia.
Jak długo utrzymają się przeciwciała w organizmie dziecka?
Jak zapewniła w wywiadzie dla „Jeruzalem Post” jedna z autorek badania dr Dana Wolf, naukowcy będą kontynuować obserwację pod kątem przeanalizowania, jak długo po zaszczepieniu kobiet w czasie ciąży przeciwciała będą się utrzymywać w organizmach dzieci.
Głos w sprawie zabrały również koncerny Pfizer i BioNTech, które poinformowały o rozpoczętych w lutym badaniach, których celem jest wykazanie bezpieczeństwa i skuteczności szczepień przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży. W badaniu tym bierze udział 4 tys. ciężarnych. Naukowcy podejmą się również analizy potwierdzającej, czy przeciwciała po zaszczepieniu kobiet w ciąży są przenoszone również na dziecko.
Informacje te potwierdzają również przeprowadzone w USA badania, których wyniki przedstawiła agencja Reuters. Zgodnie z nimi, przeciwciała po szczepionce przeciw COVID-19 przekazywane są zarówno przez łożysko, jak również poprzez mleko matki.
Źródło: PAP
PRZECZYTAJ INNY TEKST Z CYKLU #PORADNIKPOŁOŻNEJ: