Z problemem migreny mierzy się ponad 8 milionów Polaków. Ból głowy, towarzyszące mu nudności, światłowstręt i zaburzenia widzenia utrudniają codzienne funkcjonowanie i obniżają komfort życia. Dlaczego tak istotne w kontekście tej dolegliwości są odpowiednie żywienie oraz higiena snu?
Prowadzony tryb życia może zwiększać ryzyko występowania migren lub nasilać ich objawy. Ograniczenie spożywania niektórych produktów i zadbanie o odpowiednią higienę snu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia trwającego od kilku do kilkudziesięciu godzin nawracającego bólu głowy.
Regularność posiłków kluczowa w unikaniu migreny
Osoby doświadczające migren powinny zwracać szczególną uwagę na kwestię regularnego spożywania posiłków. Rekomenduje się przyjmowanie 4-5 posiłków dziennie, które nie powinny być jednak przesadnie sycące. Ważne, by pilnować poziomu glukozy we krwi – jej spadek może skutkować bólem głowy. Migrena może być również następstwem uczucia głodu lub ominięcia zwyczajowej pory jedzenia. Posiłkiem, z którego zwłaszcza nie powinno się rezygnować, jest śniadanie, ponieważ zapewnia energię na resztę dnia.
Odpowiednie nawodnienie organizmu zmniejsza ryzyko migreny
W zależności od masy ciała i podejmowanych aktywności fizycznych każdego dnia powinno się pić około 1,5-2 litry wody. Przyjmowanie niedostatecznej ilości płynów może sprowokować napad migreny. Utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu sprzyja spożywanie herbat owocowych i ziołowych oraz soków warzywnych i owocowych. Z kolei alkohol i napoje z dużą zawartością kofeiny, jak kawa, herbata czy cola, prowadzą do odwodnienia organizmu, dlatego powinno się ich unikać w nadmiernych ilościach.
Jakich produktów żywnościowych powinno się wystrzegać?
Osobom doświadczającym migren zaleca się unikanie spożywania produktów z dużą zawartością tyraminy. Substancja ta powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, co z kolei prowadzi do wystąpienia uciążliwego bólu głowy. Warto ograniczyć takie produkty jak m.in. pleśniowe i długo dojrzewające sery, salami, kiełbasy, wątrobę wołową i wątróbkę z kurczaka, tofu, sos sojowy, dojrzałe awokado, przejrzałe banany czy bób oraz suplementy z drożdży i wina.
Migreny może powodować również żywność, w której składzie znajduje się dużo substancji dodatkowych. Zalicza się do nich m.in. obecny w chipsach, krakersach, zupach i sosach w proszku glutaminian sodu (E-621), występujące w wędlinach, kiełbasach i parówkach azotany i azotyny (E-250 i E-252), znajdujący się w produktach light i ciastkach aspartam (E-951) oraz barwniki zawarte w wyrobach cukierniczych i napojach.
Jaka jest odpowiednia ilość snu?
Kolejnym czynnikiem sprzyjającym migrenom jest nieodpowiednia długość snu. Nie powinno się spać krócej niż siedem, a dłużej niż dziewięć godzin. Zarówno niedobór, jak i nadmiar snu mogą doprowadzić do bólu głowy. Właściwa higiena snu pozwala zmniejszyć stres i wpływa na regulację ciśnienia. Zaleca się, by tuż przed snem nie korzystać z urządzeń elektronicznych, takich jak komputer czy telefon.
Nagła zmiana nawyków a ból głowy
Migrenę może sprowokować przerwanie codziennej rutyny i nagła zmiana diety, dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie stałego rytmu dnia. Osoby regularnie pijące kawę, które nagle ją odstawią, mogą doświadczyć bólu głowy, ponieważ ich organizm przyzwyczaił się do systematycznie dostarczanej dawki kofeiny. Powinno się również każdej nocy spać tyle samo godzin. Niewskazane jest poświęcanie na sen więcej czasu w weekendy niż w tygodniu, ponieważ może to wywołać migrenę.
Przyczyny migren kwestią indywidualną
W zależności od osoby czynniki prowokujące migreny mogą się od siebie różnić. Z tego powodu zaleca się obserwowanie i analizowanie każdego napadu migrenowego ze szczególnym uwzględnieniem składu i ilości spożytych pokarmów. Ustalenie indywidualnych bodźców wywołujących nawracające bóle głowy pozwala opracować odpowiednią dietę i zminimalizować ryzyko wystąpienia migreny.
Źródła: pzh.gov.pl, mp.pl
Przeczytaj również: Ekspert: „osoby cierpiące na migrenę wciąż spotykają się z niezrozumieniem społecznym” | Evereth News