Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie nowej specjalizacji medycznej. Specjalistami w dziedzinie psychoterapii uzależnień będą mogli zostać m.in. lekarze i pielęgniarki, a także osoby posiadające tytuł magistra po studiach takich jak psychologia czy zdrowie publiczne.
28 stycznia 2022 r. opublikowano projekt nowelizacji ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. W Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych nowa specjalizacja pod nazwą „psychoterapia uzależnień” będzie posiadała kod 042.
W uzasadnieniu projektu nowelizacji Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że wprowadzenie nowej specjalizacji „spowoduje, iż system opieki zdrowotnej wzbogaci się o wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną, która będzie udzielać świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia uzależnień w warunkach stacjonarnych, dziennych i ambulatoryjnych”.
Kto będzie mógł zostać specjalistą w dziedzinie psychoterapii uzależnień?
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu psychoterapii uzależnień w ramach kształcenia podyplomowego będą mogli odbyć lekarze oraz pielęgniarki. Skierowane jest także do osób z tytułem magistra po studiach w zakresie: praca socjalna, psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, socjologia, resocjalizacja, zdrowie publiczne, nauki o rodzinie, teologia lub filozofia.
Szkolenia specjalizacyjne będą odbywać się w jednostkach akredytowanych na podstawie programu specjalizacji zatwierdzonego przez ministra zdrowia. Szczegółowym opracowaniem poszczególnych modułów, bloków i godzin kształcenia zajmie się zespół ekspertów powołany przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Jakie będą kompetencje specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień?
Specjaliści w dziedzinie psychoterapii uzależnień będą mogli prowadzić psychoterapię osób zmagających się z zaburzeniami nawyków i popędów oraz zaburzeniami dotyczącymi używania alkoholu, substancji psychotropowych i środków odurzających.
Jak zaznaczono w projekcie rozporządzenia, „wiedza, którą posiadać będzie specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień, umożliwi także przeprowadzanie diagnozy problemowej, planowanie, ewaluację i prowadzenie psychoterapii uzależnień indywidualnej oraz grupowej”. Szkolenie specjalizacyjne obejmuje przygotowanie do pracy zarówno z osobami uzależnionymi, jak i członkami ich rodzin.
Źródło: rcl.gov.pl
Przeczytaj także: 18 razy byłem na detoksie, co najmniej sto razy na „wytrzeźwiałce” – wywiad z trzeźwym alkoholikiem