Czy kobiety w ciąży powinny zaszczepić się dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19?
#PoradnikPołożnej Newsy Pod sliderem

Czy kobiety w ciąży powinny zaszczepić się dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

We wtorek, 19 października, Rada Medyczna wydała rekomendację dotyczącą przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 przez osoby powyżej 18 r. ż. Jak zalecono, dawkę przypominającą („booster”) powinno się przyjąć nie wcześniej, niż pół roku po ukończeniu szczepień podstawowych.

Jak przypomniał w rozmowie z Evereth News Konsultant Krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii, prof. Krzysztof Czajkowski, z przyjęcia zarówno pierwszej, drugiej czy dawki przypominającej (tzw. booster) szczepionki przeciw COVID-19, powinny zrezygnować kobiety planujące ciąże w najbliższym czasie oraz kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Natomiast jak dodał Profesor, u kobiet od drugiego trymestru ciąży, szczepienie jest zalecane, ponieważ przebieg choroby COVID-19 jest nieprzewidywalny.

Szczepienie przeciw COVID-19 zalecają światowe organizacje

Szczepienie przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży zalecają zarówno Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG), amerykańskie Towarzystwo Medycyny Matczyno-Płodowej (SMFM), jak również Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).

– Poznajemy coraz więcej dowodów naukowych, które potwierdzają, że korzyści ze szczepień przeciw COVID-19 kobiet w ciąży, przewyższają wszelkie znane lub potencjalne ryzyko – czytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Jak przypomina Instytut, ciąża oraz okres poporodowy niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, przed którym może uchronić zaszczepienie się przeciw COVID-19. Ciężki przebieg choroby wywołanej zakażeniem SARS-CoV-2 może wiązać się z koniecznością pobytu na oddziale intensywnej opieki medycznej, podłączenia do urządzeń wspomagających oddychanie lub wentylacji mechanicznej, wystąpienia stanu przedrzucawkowego bądź wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Ponadto zachorowanie na COVID-19 w ciąży zwiększa również ryzyko przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową, koniecznego pobytu dziecka po urodzeniu na oddziale noworodkowym, urodzenia martwego dziecka, a nawet zgonu kobiety.

Podobnie do szczepionek przeciw grypie czy krztuścowi, które można podawać w okresie ciąży, szczepionki przeciw COVID-19 charakteryzują się znikomym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych zdarzeń u płodu lub zaszczepionej matki. To za sprawą mechanizmów działania szczepionek mRNA lub wektorowych, które nie zawierają wirusów zdolnych do replikacji.

W jaki sposób szczepienie wpływa na dziecko?

Należy pamiętać, iż szczepienie w ciąży zapewnia również czasowe uodpornienie również noworodka. Dowiedli tego specjaliści z Olsztyna, lek. med. Wojciech Zdanowski i dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski, prof. UWM., którzy podkreślili, iż najlepsze efekty wysokiego wskaźnika transferu przeciwciał zapewnia zaszczepienie pierwszą dawką w 26.-29 tygodniu ciąży. Natomiast szczepienia jako formy zabezpieczenia przed ciężkim przebiegiem u matki, po 14 tygodniu ciąży, czyli zakończonej organogenezie.

We wtorek odnotowano 3 931 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia

– Mamy 3 931 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: lubelskiego (998), mazowieckiego (731), podlaskiego (353), łódzkiego (218), małopolskiego (183), śląskiego (173), pomorskiego (161), podkarpackiego (160), zachodniopomorskiego (154), dolnośląskiego (153), warmińsko-mazurskiego (149), wielkopolskiego (143), kujawsko-pomorskiego (126), świętokrzyskiego (71), lubuskiego (52), opolskiego (51). 55 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 49 osób – czytamy we wtorkowym komunikacie MZ.

Najcięższa sytuacja jest w województwie lubelskim, gdzie w dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 998 przypadkach zakażeń, 11 przypadkach śmiertelnych, z czego 1 osoba zmarła wyłącznie z powodu COVID-19, natomiast 10 w wyniku chorób współistniejących i COVID-19.

Źródła: MZ, szczepienia.pzh.gov.pl, CDC

 

PRZECZYTAJ INNY TEKST Z CYKLU #PORADNIKPOŁOŻNEJ:

 

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.