Organizacje zrzeszające pielęgniarki i położne, takie jak PTP, NRPiP, OZZPiP oraz PTP, wspólnie wystosowały do prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego list, w którym domagają się pilnego spotkania premiera z przedstawicielami środowiska. Jak podkreślono w piśmie, „My, polskie Pielęgniarki i Położne walczymy o zdrowie i życie Pacjentów. Dlatego nie możemy i nie będziemy milczeć wobec bezprawia, chaosu, propagandy i braku szacunku dla słabszych”.
Główny postulat: gwarancja bezpiecznych warunków opieki nad pacjentem
W liście do Premiera Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Naczelna Rada pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych domaga się przede wszystkim zagwarantowania bezpiecznych warunków opieki nad pacjentem. Ponadto organizacje sprzeciwiają się wprowadzonym przepisom, które to nie zostały poddane konsultacjom. Co więcej, wprowadzono je wbrew środowisku pielęgniarek i położnych. Jak podkreślono w dokumencie, nowe przepisy stwarzają ogromne zagrożenie dla zdrowia pacjentów.
Ponadto organizacje zaznaczyły, iż nie zgadzają się na nierówne traktowanie i wywoływanie w ten sposób sytuacji konfliktowych.
– Nie zgadzamy się na nierówne traktowanie i konfliktowanie Koleżanek i Kolegów, walczących z pandemią Covid-19, ryzykujących własnym zdrowiem i życiem dla dobra pacjenta – czytamy w liście.
„Potencjał polskich pielęgniarek i położnych jest niewykorzystany”
Przedstawicielki organizacji zwróciły również uwagę, iż nie akceptują niewykorzystania w pełni potencjału polskich pielęgniarek i położnych. Wspomniano również w liście o tym, że nie do zaakceptowania jest zaniżenie kompetencji tej grupy zawodowej.
– Nie akceptujemy niewykorzystania w pełni potencjału polskich pielęgniarek i położnych oraz zaniżania ich kompetencji. Uważamy, że każdy Polak ma prawo do opieki medycznej na wysokim poziomie.
Propozycje pielęgniarek i położnych pozostały bez odpowiedzi
Organizacje zrzeszające pielęgniarki i położne dodały w swoim stanowisku, iż szczegółowe, merytoryczne propozycje gotowych rozwiązań, które zostały dotychczas przedstawione Rządowi i Parlamentowi, pozostały bez żadnej odpowiedzi. Na stanowisko organizacji nie odpowiedziało również Ministerstwo Zdrowia.
– Dlatego, występując w imieniu organizacji zrzeszających pielęgniarki i położne, oczekujemy pilnego spotkania Premiera z przedstawicielami naszego środowiska – podkreślają przedstawicielki organizacji w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego.
Pod listem podpisały się Prezes ZG Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Grażyna Wójcik, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, Przewodnicząca ZK Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok oraz Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Położnych Beata Pięta.
Stanowisko organizacji zrzeszających pielęgniarki i położne z listopada 2020 r.
Pielęgniarki i położne już w listopadzie przyjęły swoje stanowisko w sprawie wzmocnienia roli pielęgniarek w strategii walki z pandemią. Już wtedy organizacje te domagały się lepszej opieki dla pacjentów oraz godnego traktowania pielęgniarek i położnych. Nie zgadzano się wówczas na „ignorowanie propozycji i strategicznego znaczenia największej, ponad ćwierć milionowej grupy zawodowej pielęgniarek i położnych zawartej w strategii Rządu w zakresie walki z pandemią Covid-19, w tym (Strategia 3.0)”.
– Z nieznanych powodów, w szczycie pandemii, wbrew potrzebom społeczeństwa i pacjentów, realizowana przez Rząd polityka marginalizuje rolę i zadania pielęgniarek i położnych w systemie, ograniczając wykorzystanie ich kompetencji w walce o zdrowie Polaków. Skutkuje to ogromną stratą dla wszystkich: dla pacjentów, którzy nie mają szansy na faktyczny dostęp do leczenia i opieki, ich rodzin zmagających się z chaosem w systemie opieki zdrowotnej oraz dla NFZ, który finansuje system opieki zdrowotnej w oparciu o tradycyjny, nieefektywny podział ról i zadań w systemie – czytamy w stanowisku organizacji z dnia 18.11.2020 r.
Źródło: NIPiP
PRZECZYTAJ POPRZEDNI TEKST Z CYKLU #PORADNIKPOŁOŻNEJ: