Na łamach czasopisma Nature Communications opublikowane zostały wyniki badań nad opracowaniem szczepionki przeciwko astmie. Badania są już po fazie przedklinicznej, a naukowcy oczekują pierwszego etapu badań na ludziach.
Eksperymentalny preparat wytwarza przeciwciała przeciwko cząsteczkom zapalnym, które wywołują ciężką postać astmy.
Kosztowne leczenie astmy
U około 50 proc. pacjentów z astmą obserwuje się nadmierne wytwarzanie w drogach oddechowych dwóch cząsteczek zapalnych – IL-4 i IL-13. Blokowanie ich działania zmniejsza częstość występowania ciężkich zaostrzeń choroby. W tym celu już w 2018 r. opracowano terapię z pomocą preparatu Dupilumab, składającego się z przeciwciał, które blokują przekazywanie sygnałów przez IL-4 i IL-13. Dupilumab posiada jednak ograniczenia w długoterminowym stosowaniu. Terapia jest niezwykle droga, jedna dawka leku to koszt około kilku tysięcy dolarów. Ponadto Dupilumab w chorobie przewlekłej, jaką jest astma, należy stale dawkować.
Organizm wyprodukuje własne przeciwciała
Naukowcy w badaniu opisują proces opracowania szczepionki skoniugowanej, która powstaje przez połączenie antygenu z cząsteczką białka i indukuje organizm do wytwarzania własnych przeciwciał przeciwko cząsteczkom IL-4 i IL-13. W badaniu naukowcy opisują kilka udanych testów przedklinicznych z użyciem szczepionki przeciwko astmie. W tej fazie badań wykorzystano mysie modele. Badacze wykazali, że szczepionka wytwarza przeciwciała aż do roku po immunizacji. Z badań wynika również, że preparat zmniejsza objawy towarzyszące ostrej astmie alergicznej.
Jedyną kwestią, jak wskazują badacze, którą należy wziąć pod uwagę, zanim szczepionka zostanie poddana badaniom w fazie klinicznej, jest rozstrzygnięcie, jaki wpływ ma hamowanie cząsteczek zapalnych IL-4 i IL-13 na długotrwałą odpowiedź immunologiczną organizmu. Podkreślają, że Dupilumab, który również blokuje aktywność IL-4 i IL-13, jest stosunkowo nową terapią. Do tej pory udało się jednak udowodnić, że bezpieczny czas leczenia tą substancją wynosi 2 lata. Według naukowców sugeruje to, że szczepionka może być wykonalna i potencjalnie bezpieczna.
Szczepionka nie tylko na astmę
Przełomowa szczepionka może pełnić funkcję zarówno profilaktyczną przeciw astmie, jak i terapeutyczną w leczeniu tej choroby. Ponadto, jak zaznaczają naukowcy, może być stosowana także przeciwko wielu innym chorobom alergicznym, które wytwarzają te same cząsteczki zapalne, co astma, takim jak alergie pokarmowe, atopowe zapalenie skóry czy przewlekła pokrzywka.
Źródła: nature.com, newatlas.com
Przeczytaj także: Badania nad nową szczepionką przeciwko Covid-19 od Sanofi i GSK