Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie pilotażu programu pomocy dla osób z doświadczeniem traumy i ich bliskich. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu – obecnie jednym z największych wyzwań w polskim systemie ochrony zdrowia jest pojawienie się uchodźców z Ukrainy, którzy doświadczyli traumy związanej z wojną.

Resort zdrowia wyjaśnia, że program jest odpowiedzią na potrzebę związaną z udzielaniem pomocy osobom odczuwającym psychologiczne konsekwencje trudnych doświadczeń, np. uczestnictwa w działaniach wojennych, doświadczenia uchodźczego w związku z konfliktem zbrojnym, doświadczenia lub bycia świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej, uczestnictwa pośredniego lub bezpośredniego w wypadku komunikacyjnym, a także doświadczenia skutków kataklizmów.
Polski system ochrony zdrowia nie posiada ośrodków dedykowanych osobom, które przeżyły traumę
MZ wskazuje, że w obszarze ochrony zdrowia psychicznego obecnie jedno z największych wyzwań stanowi pojawienie się na terytorium Polski obywateli z Ukrainy, którzy doświadczyli traumatycznych przeżyć w związku z wojną w swoim kraju. W uzasadnieniu podkreślono, że obecnie publiczny system opieki zdrowotnej nie posiada ośrodków dedykowanych oddziaływaniom terapeutycznym dla osób, które przeżyły traumę oraz ich bliskim. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie programu pilotażowego, by umożliwić przetestowanie sposobu organizacji opieki dla tej grupy pacjentów.
Program będzie realizowany w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 grudnia 2024 r. Wraz z zakończeniem projektu przygotowana zostanie szczegółowa ewaluacja umożliwiająca ocenę zaproponowanych rozwiązań.
Realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Łukasz Szumowski: stres związany z wojną może nasilać choroby układu krążenia